This 1.3 Multijet MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Lancia from 2007 to 2012. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Cruising range | from 810 to 1 210km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1248cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 69.6mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4037mm |
| Width | 1703mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2509mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1430mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1700kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1488litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.5 litres / 100km |
| Average | 5.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.