This 2.5 MT Turbo DS (118 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 1984 to 1993. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 250Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2500cm3 |
| Engine power | 118bhp |
| RPM at max power | from 3 900RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4590mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1000litre |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Kerb weight | 1350kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 810 to 1 320km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.