This 1.1i MT 4X4 (51 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1987 to 1995. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 30litre |
| Cruising range | from 340 to 610km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 142km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.9second |
| Displacement | 1108cm3 |
|---|---|
| Engine power | 51bhp |
| RPM at max power | from 5 250RPM |
| Maximum torque | 85Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 70mm |
| Stroke | 72mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3425mm |
| Width | 1510mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2180mm |
| Front track | 1275mm |
| Rear track | 1280mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 890kg |
| Gross weight | 1290kg |
| Min. boot capacity | 195litre |
| Max. boot capacity | 830litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.