This 2.4 TD MT (121 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] 110 crossover 5-doors, which was produced by Land Rover from 2007 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4599mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 2021mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Front track | 1486mm |
| Rear track | 1486mm |
| Ground clearance | 314mm |
| Kerb weight | 2041kg |
| Gross weight | 3050kg |
| Displacement | 1009kg |
| Front/rear axle load | /1850kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1900mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2400cm3 |
| Engine power | 121bhp |
| RPM at max power | from 3 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 130km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 560 to 790km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Solid axle, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, A-shaped lever, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.8m |
| City | 15.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.