This 2.0 TD4 AT AWD (150 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2014 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 900 to 1 210km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Displacement | 1999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92.35mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 9 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.86m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4599mm |
| Width | 2069mm |
| Height | 1724mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Front track | 1621mm |
| Rear track | 1630mm |
| Ground clearance | 212mm |
| Kerb weight | 1884kg |
| Gross weight | 2660kg |
| Min. boot capacity | 981. |
| Max. boot capacity | 1698. |
| Front/rear axle load | 1310/1430kg |
| Permitted road-train weight | 4860kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.