This 2.5 TD MT (138 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Land Rover from 1998 to 2004. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 300Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2496cm3 |
| Engine power | 138bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 84.45mm |
| Stroke | 89mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1950RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1970litre |
| Min. boot capacity | 1290litre |
| Kerb weight | 2020kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 830 to 1 160km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.