This 4.0 AT (219 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2004 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 86litre |
| Cruising range | from 750 to 1 050km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 4015cm3 |
|---|---|
| Engine power | 219bhp |
| RPM at max power | from 4 500RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4849mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Kerb weight | 2419kg |
| Gross weight | 3230kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 2558litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.