This 3.0 SCV6 AT 4WD (340 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Land Rover from 2013 to 2016. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Fuel tank capacity | 86litre |
| Cruising range | from 550 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Displacement | 2995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.45m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4829mm |
| Width | 2053mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1613mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 2565kg |
| Gross weight | 3240kg |
| Displacement | 675kg |
| Min. boot capacity | 1260litre |
| Max. boot capacity | 2476litre |
| Front/rear axle load | 1450/1855kg |
| Permitted road-train weight | 6740kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Pneumatic |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.9 litres / 100km |
| Average | 14.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.