This 2.5 AT (177 hp) engine was fitted in the 1 generation Hard Top crossover 3-doors, which was produced by Land Rover from 1998 to 2006. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 240Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4433mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2557mm |
| Front track | 1534mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1194litre |
| Min. boot capacity | 311litre |
| Kerb weight | 1550kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 350 to 620km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 20.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.