This 2.0 Si4 AT 4WD (240 hp) engine was fitted in the 2 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Land Rover from 2012 to 2015. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4500mm |
| Width | 2005mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1614mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1670litre |
| Min. boot capacity | 755litre |
| Kerb weight | 1775kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Displacement | 550kg |
| Permitted road-train weight | 4505kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 240bhp |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 520 to 930km |
| Emission standard | EURO V |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.53m |
| Number of gears | 6 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| City | 16.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.