This 2.0 Si4 AT AWD (240 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Cabriolet, which was produced by Land Rover from 2015 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1980mm |
| Length | 4370mm |
| Height | 1609mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1621mm |
| Min. boot capacity | 251litre |
| Rear track | 1629mm |
| Ground clearance | 208mm |
| Kerb weight | 1936kg |
| Gross weight | 2410kg |
| Max. boot capacity | 251litre |
| Front/rear axle load | 1300/1160kg |
| Permitted road-train weight | 3910kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 240bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 340Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Fuel | Gasoline |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 68.5litre |
| Cruising range | from 600 to 980km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.3m |
| Number of gears | 9 |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.