This 2.0 Si4 9AT (240 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 3-doors, which was produced by Land Rover from 2011 to 2015. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| RPM at max power | to 5 500RPM |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 340Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Engine type | Gasoline |
| Engine power | 240bhp |
| Displacement | 1999cm3 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| Top speed | 217km/h |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 590 to 1 050km |
| Emission standard | EURO V |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Turning circle | 11.3m |
| Number of gears | 9 |
| Ground clearance | 215mm |
|---|---|
| Rear track | 1630mm |
| Max. boot capacity | 1350litre |
| Min. boot capacity | 550litre |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Front track | 1625mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Height | 1605mm |
| Width | 1980mm |
| Length | 4355mm |
| Gross weight | 2350kg |
| Kerb weight | 1640kg |
| Displacement | 710kg |
| Front/rear axle load | 1300/1145kg |
| Permitted road-train weight | 4150kg |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.