This 2.2 SD4 MT (190 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Land Rover from 2011 to 2015. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Gross weight | 2350kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1670kg |
| Height | 1635mm |
| Length | 4355mm |
| Width | 1965mm |
| Seats | 5 |
| Ground clearance | 215mm |
| Rear track | 1625mm |
| Max. boot capacity | 1445litre |
| Min. boot capacity | 575litre |
| Front track | 1625mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Body type | SUV |
| Displacement | 680kg |
| Front/rear axle load | 1300/1145kg |
| Permitted road-train weight | 4150kg |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Top speed | 200km/h |
| Fuel | Diesel |
| Cruising range | from 870 to 1 120km |
| Emission standard | EURO V |
| Injection type | Common Rail |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Valves per cylinder | 4 |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2179cm3 |
| Maximum torque | 420Nm |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Engine power | 190bhp |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Turning circle | 11.3m |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 6 |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.