This 5.0 AT (375 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Land Rover from 2009 to 2013. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 510Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5000cm3 |
| Engine power | 375bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Bore | 92.5mm |
| Stroke | 93mm |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4783mm |
| Width | 2158mm |
| Height | 1789mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 2013litre |
| Min. boot capacity | 958litre |
| Kerb weight | 2489kg |
| Gross weight | 3070kg |
| Front/rear axle load | 1470/1710kg |
| Permitted road-train weight | 3500kg |
| Cargo area (L × W × H) | 991x1221x943mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 19.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 410 to 780km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Terrain Response System |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Terrain Response System |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 23.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.6 litres / 100km |
| Average | 16.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.