This 4.4 AT (300 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2005 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 425Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4394cm3 |
| Engine power | 300bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4788mm |
| Width | 2170mm |
| Height | 1812mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 227mm |
| Max. boot capacity | 2015litre |
| Min. boot capacity | 958litre |
| Kerb weight | 2572kg |
| Gross weight | 3125kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 20.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Cruising range | from 420 to 790km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Terrain Response System |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Terrain Response System |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.1m |
| City | 25 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.4 litres / 100km |
| Average | 17.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.