This 1.8 MT (128 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Lifan from 2016 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | to 720km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 170km/h |
| Displacement | 1794cm3 |
|---|---|
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4405mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1502mm |
| Ground clearance | 179mm |
| Kerb weight | 1405kg |
| Gross weight | 1705kg |
| Min. boot capacity | 405litre |
| Max. boot capacity | 405litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Highway | 9.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.