This 5.4 AT (304 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Lincoln from 1997 to 2003. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 481Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5403cm3 |
| Engine power | 304bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 90.2mm |
| Stroke | 105.7mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 58 |
| Length | 5230mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1980mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Front track | 1700mm |
| Rear track | 1700mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 3112litre |
| Min. boot capacity | 555litre |
| Kerb weight | 2640kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Fuel tank capacity | 114litre |
| Cruising range | from 680 to 870km |
| Front suspension | Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.