This 5.4 AT (304 hp) engine was fitted in the 3 generation Crossover 5-doors, which was produced by Lincoln from 2007 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 19.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Fuel tank capacity | 106litre |
| Cruising range | from 540 to 760km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.3second |
| Displacement | 5408cm3 |
|---|---|
| Engine power | 304bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 495Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 105mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 5293mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1989mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Front track | 1700mm |
| Rear track | 1702mm |
| Kerb weight | 2665kg |
| Gross weight | 3366kg |
| Min. boot capacity | 515litre |
| Max. boot capacity | 2931litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 23.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.