This 4.6 AT (242 hp) engine was fitted in the 3 generation L sedan 4-doors, which was produced by Lincoln from 1998 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 550 to 800km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.3second |
| Displacement | 4601cm3 |
|---|---|
| Engine power | 242bhp |
| RPM at max power | to 4 900RPM |
| Maximum torque | 389Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5623mm |
| Width | 1987mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 3143mm |
| Front track | 1611mm |
| Rear track | 1673mm |
| Ground clearance | 137mm |
| Kerb weight | 2049kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Min. boot capacity | 595litre |
| Max. boot capacity | 595litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.