This 4.6 AT (208 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Lincoln from 1998 to 2011. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1985mm |
| Length | 5470mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Front track | 1610mm |
| Min. boot capacity | 585litre |
| Rear track | 1660mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Max. boot capacity | 585litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4601cm3 |
| Engine power | 208bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 550 to 780km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 12.8m |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.