This 1.8 S MT (220 hp) engine was fitted in the 2 generation Roadster 2-doors, which was produced by Lotus from 2004 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1850mm |
| Length | 3785mm |
| Height | 1117mm |
| Wheelbase | 2300mm |
| Front track | 1457mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Rear track | 1507mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1797cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4600RPM |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 44litre |
| Cruising range | from 430 to 750km |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10m |
| City | 12.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.