This 2.2 AT (178 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Lotus from 1974 to 1982. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4458mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2235mm |
| Front track | 1294mm |
| Rear track | 1421mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 907kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2176cm3 |
| Engine power | 178bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 169Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 220km/h |
| Average | 12.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.