This 2.2 MT Turbo (264 hp) engine was fitted in the 4 generation Coupe, which was produced by Lotus from 1991 to 1993. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 354Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2174cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95.3mm |
| Stroke | 76.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4330mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1150mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1570kg |
| Max. boot capacity | 200litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 262km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 460 to 810km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.