This 2.0 MT (222 hp) engine was fitted in the 2 generation SE coupe 2-doors, which was produced by Lotus from 2006 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 222bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 3900mm |
| Width | 1714mm |
| Height | 1130mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1488mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 995kg |
| Min. boot capacity | 154litre |
| Max. boot capacity | 154litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.