This 2.2 MT SE/SA (184 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Lotus from 1984 to 1991. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4395mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1205mm |
| Wheelbase | 2490mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1135kg |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2174cm3 |
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 224Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 67litre |
| Cruising range | from 480 to 1 120km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.