This 3.5 S MT (350 hp) engine was fitted in the Serie 2 [Restyling] Coupe, which was produced by Lotus from 2012 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4052mm |
| Width | 1802mm |
| Height | 1153mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Front track | 1453mm |
| Rear track | 1499mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1080kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3456cm3 |
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Gasoline |
|---|---|
| Top speed | 274km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.8second |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| City fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Cruising range | from 280 to 530km |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 17.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.