This 1.8 MT (192 hp) engine was fitted in the Serie 2 Coupe 2-doors, which was produced by Lotus from 2004 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1727mm |
| Length | 3797mm |
| Height | 1159mm |
| Wheelbase | 2300mm |
| Min. boot capacity | 112litre |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 875kg |
| Max. boot capacity | 112litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 192bhp |
| RPM at max power | to 7 800RPM |
| Maximum torque | 181Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 6800RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 241km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 43.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Cruising range | from 360 to 640km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 14.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.