This 1.1 MT (53 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by LuAZ from 1990 to 2002. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 80Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1091cm3 |
| Engine power | 53bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 67mm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Length | 3430mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1754mm |
| Wheelbase | 1800mm |
| Front track | 1340mm |
| Rear track | 1335mm |
| Ground clearance | 280mm |
| Kerb weight | 970kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Seats | 4 |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 100km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 34litre |
| Cruising range | from 340 to 490km |
| Front suspension | Independent, Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.