This 2.2 AT 4WD (175 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Luxgen from 2012 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 275Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2198cm3 |
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500up to 4 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2910mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1640mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Min. boot capacity | 972litre |
| Kerb weight | 1915kg |
| Gross weight | 2450kg |
| Displacement | 535kg |
| Max. boot capacity | 1204litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Cruising range | from 480 to 780km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 12m |
| City | 18.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.5 litres / 100km |
| Average | 14.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.