This 2.6 D MT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mahindra from 2002 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2609cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4475mm |
| Width | 1774mm |
| Height | 1916mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1910kg |
| Gross weight | 2610kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 460 to 610km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.