This 0.8 MT (45 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Maruti from 1985 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 61Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 796cm3 |
| Engine power | 45bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 68.5mm |
| Stroke | 72mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3335mm |
| Width | 1440mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2175mm |
| Front track | 1215mm |
| Rear track | 1200mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Max. boot capacity | 1050litre |
| Min. boot capacity | 160litre |
| Kerb weight | 640kg |
| Gross weight | 1000kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 137km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Fuel tank capacity | 30litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Cruising range | from 430 to 550km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.8m |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.