This 1.1 MT (63 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Maruti from 2000 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 80Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1061cm3 |
| Engine power | 63bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 68mm |
| Stroke | 72mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3495mm |
| Width | 1495mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Front track | 1335mm |
| Rear track | 1305mm |
| Max. boot capacity | 850litre |
| Min. boot capacity | 175litre |
| Kerb weight | 750kg |
| Gross weight | 1165kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 580 to 880km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 7.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.