This 1.3 MT (65 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Maruti from 1995 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4075mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2365mm |
| Front track | 1365mm |
| Rear track | 1340mm |
| Kerb weight | 1260kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1298cm3 |
| Engine power | 65bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 75.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 100Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.