This 1.0 MT (60 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Maruti from 1994 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 78Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 993cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 61mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3495mm |
| Width | 1495mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2335mm |
| Front track | 1335mm |
| Rear track | 1305mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 765kg |
| Gross weight | 1160kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 560 to 830km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 7.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.