This 2.8 Turbo MT (250 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Maserati from 1986 to 1992. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 373Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2790cm3 |
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 67mm |
| Valves per cylinder | 3 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4460mm |
| Width | 1865mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Max. boot capacity | 530litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 18litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Cruising range | from 460 to 910km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 21.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.