This 3.2 Biturbo MT (370 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Maserati from 1998 to 2001. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 491Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3217cm3 |
| Engine power | 370bhp |
| RPM at max power | from 6 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4510mm |
| Width | 1822mm |
| Height | 1305mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1538mm |
| Max. boot capacity | 220litre |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 1940kg |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 280km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 25litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 360km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 30 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.