This Diesel 3.0 V6 AT (275 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Maserati from 2013 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4971mm |
| Width | 1945mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2998mm |
| Front track | 1635mm |
| Rear track | 1653mm |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Kerb weight | 1835kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2987cm3 |
| Engine power | 275bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86.5mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 570Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 2 600 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 900 to 1 430km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 8 |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.