This 4.7 AT (440 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet 2-doors, which was produced by Maserati from 2010 to 2016. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 23.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.2litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 320 to 710km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 283km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.4second |
| Displacement | 4691cm3 |
|---|---|
| Engine power | 440bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 490Nm |
| RPM at max torque | 4750up to 7 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4881mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2942mm |
| Front track | 1586mm |
| Rear track | 1590mm |
| Kerb weight | 1980kg |
| Gross weight | 2280kg |
| Min. boot capacity | 173litre |
| Max. boot capacity | 173litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 27.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.7 litres / 100km |
| Average | 18.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.