This 4.7 AT (460 hp) engine was fitted in the 1 generation Sport coupe 2-doors, which was produced by Maserati from 2007 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4881mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1353mm |
| Wheelbase | 2942mm |
| Front track | 1586mm |
| Rear track | 1590mm |
| Max. boot capacity | 260litre |
| Kerb weight | 1780kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4691cm3 |
| Engine power | 460bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 520Nm |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 298km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
| Fuel tank capacity | 86litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Number of gears | 6 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Average | 17.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.