This 4.2 Turbo AT (400 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Maserati from 2003 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 451Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4244cm3 |
| Engine power | 400bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 79mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5050mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 3065mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1930kg |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 275km/h |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Average | 21.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.