This S 3.0 AT (410 hp) engine was fitted in the 6 generation Sedan (4-door), which was produced by Maserati from 2012 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 5262mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3171mm |
| Front track | 1634mm |
| Rear track | 1647mm |
| Max. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1860kg |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2979cm3 |
| Engine power | 410bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86.5mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Maximum torque | 550Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 8 |
| Turning circle | 11.8m |
| Top speed | 285km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.1second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Average | 12.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.