This 4.9 MT (280 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Maserati from 1985 to 1993. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 392Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4930cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 89mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4910mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Kerb weight | 1990kg |
| Max. boot capacity | 600litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| City fuel consumption per 100 km | 19.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18litre |
| Cruising range | from 510 to 570km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 23.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 21 litres / 100km |
| Average | 21.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.