This 4.2 MT (390 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Maserati from 2001 to 2007. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 20litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.9litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Cruising range | from 440 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 283km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 4244cm3 |
|---|---|
| Engine power | 390bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Maximum torque | 451Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 80mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4303mm |
| Width | 1822mm |
| Height | 1305mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1538mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1720kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Max. boot capacity | 300litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 24 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 19.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.