This 6.0 AT (630 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Maybach from 2010 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1980mm |
| Length | 5728mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 3390mm |
| Front track | 1675mm |
| Max. boot capacity | 605litre |
| Rear track | 1695mm |
| Kerb weight | 2735kg |
| Gross weight | 3260kg |
| Min. boot capacity | 605litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5980cm3 |
| Engine power | 630bhp |
| RPM at max power | from 4 800 to 5 100RPM |
| Maximum torque | 1000Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 82.6mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 3 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 275km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Fuel tank capacity | 110litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 13.4m |
| Average | 19 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.