This 1.3 MT (54 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Mazda from 1990 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 97Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1324cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3810mm |
| Width | 1655mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2390mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1400mm |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Kerb weight | 810kg |
| Gross weight | 1300kg |
| Max. boot capacity | 290litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 43litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Cruising range | from 600 to 830km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.