This 1.3 MT (60 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback, which was produced by Mazda from 1996 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3830mm |
| Width | 1635mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2445mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1385mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Kerb weight | 930kg |
| Max. boot capacity | 930litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1299cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 103Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Cruising range | from 470km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.