This 1.6 CiTD MT (109 hp) engine was fitted in the BK [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Mazda from 2006 to 2009. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 900 to 1 340km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4440mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1350kg |
| Gross weight | 1825kg |
| Displacement | 475kg |
| Min. boot capacity | 346litre |
| Max. boot capacity | 675litre |
| Front/rear axle load | 970/855kg |
| Permitted road-train weight | 3425kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.7 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.