This 1.6 AT (105 hp) engine was fitted in the BK [Restyling] Sedan, which was produced by Mazda from 2006 to 2009. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1755mm |
| Length | 4490mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1530mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 413litre |
| Rear track | 1515mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Min. boot capacity | 413litre |
| Displacement | 455kg |
| Front/rear axle load | 895/835kg |
| Permitted road-train weight | 3230kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 550 to 890km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.