This 2.3 MT (162 hp) engine was fitted in the BK Hatchback (5-door), which was produced by Mazda from 2003 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 55litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 510 to 680km |
| Kerb weight | 1282kg |
|---|---|
| Rear track | 1515mm |
| Max. boot capacity | 635litre |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Front track | 1530mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Height | 1465mm |
| Length | 4490mm |
| Width | 1755mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Hatchback |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Gearbox | Manual |
| Turning circle | 10.9m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Stroke | 94mm |
| Bore | 87.5mm |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 203Nm |
| RPM at max power | from 6 000 to 6 500RPM |
| Engine power | 162bhp |
| Displacement | 2261cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4000up to 4 500 RPM |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.