This 2.0 MT (116 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Mazda from 1992 to 1995. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4615mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1310mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1500mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Min. boot capacity | 404litre |
| Kerb weight | 1110kg |
| Gross weight | 1510kg |
| Displacement | 400kg |
| Permitted road-train weight | 3010kg |
| Max. boot capacity | 404litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1991cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 173Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 204km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Average | 9.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.